Poliklinika OKO dr Karčić

najsavremeniji vrhunski tretmani oboljenja i povreda oka

Piše: Dr Enesa Begović,
ambasadorica za BiH u udruženju TFOS-Tear Film & Ocular Surface Society

Jeste li znali da:

- je najčešći razlog odlaska oftalmologu simptomatologija sindroma suhog oka?
- je sindrom suhog oka neizlječiva bolest?
- od sindroma suhog oka sve više obolijevaju djeca i mladi?
- sindrom suhog oka može da dovede do ozbiljnih komplikacija na površini oka a može biti i uvod u depresiju.

Sindrom suhog oka (SSO) pogađa stotine miliona ljudi sirom svijeta, jedan je od najčešćih razloga posjete oftalmologu i neizlječiv je. Umjerene i teške forme sindroma suhog oka su povezane sa značajnim simptomima u vidu bola, otežanim obavljanjem svakodnevnih aktivnosti, smanjenim kvalitetom života, slabim opštim stanjem zdravlja a često i depresijom.

Udruženje za suzni film i površinu oka (TFOS-Tear Film & Ocular Surface Society), objavilo je u julu 2017. god rezultate dvogodišnjeg istraživanja o Sindromu suhog oka a koje je obuhvatalo preko 150 kliničkih i naučnih istraživanja stručnjaka iz cijelog svijeta. Nedavno je usvojeno da se jul se označava kao mjesec aktivnosti o jačanju svijesti o SSO. Ove godine će najviše pažnje biti posvećeno sindromu suhog oka kod djece kao i novim mogućnostima liječenje SSO.
(Zvanični izvještaj sa radionice TFOS iz 2017 dostupan je za dowload na site-u www.TearFilm.org.)

Šta je Sindrom Suhog oka?

Sindrom suhog oka je multifaktorijelna bolest koja se karakteriše poremećajem ravnoteže suznog filma, koja se ogleda u njegovoj nestabilnosti i hiperosmolarnosti (povećana koncentracija supstancija jer vode ima manje), razvija se inflamacija-upala i oštećenje površine oka, zbog čega dolazi do očnih simptoma.
Sindrom suhog oka može nastati zbog smanjene proizvodnje suznog filma ili zbog povećanog isparavanja suza. Ove dvije forme nekada nisu jasno odvojene a postoji i mješoviti tip.
Najčešći tip sindroma suznog oka je evaporativni, uzrokovan povećanim isparavanjem suza.

Kako nastaje SSO?

Usljed pojačanog isparavanja dolazi do pojave hiperosmolalnosti suza što je glavni znak oboljenja. Ovo oštećuje površinu oka bilo direktno bilo indirektno započinjući inflamaciju što dovodi do začaranog kruga SSO. Glavni uzrok povećanog isparavanja suza je disfunkcija Meibomi-jevih žlijezda zaduženih za proizvodnju masnog sloja suznog filma. Pridruženi faktori rizika su:
• starija životna dob, spol, rasa
• bolesti vezivnog tkiva, Sjogrenov sindrom, transplantacija kostne srži, susptituciona hormonska terapija estrogenima, smanjen nivo muških spolnih hormona,
• rad za računarom, nošenje kontaktnih leća,
• faktori okoline kao što su zagađenje, smanjena vlažnost, „sick building“ sindrom
• upotreba lijekova npr. antihistaminici, antidepresivi, anksiolitici isotretion
• Jatrogeni (vještački izazvan) oblik SSO je takođe čest i nastaje zbog kliničkih intervencija, upotrebe lokalnih i sistemskih lijekova i oftalmoloških hirurških procedura (refraktivna, hirurgija katarakte, glaukoma, vitreoretinalne operacije) kao i nehirurških (aplikacija botulinus toksina-botox, kozmetičke) intervencija.

Kako se dijagnostikuje sindrom suhog oka?

TFOS preporučuje seriju testova za dijagnsotiku SSO, čime se ujedno procjenjuje i stadijum bolesti. Najprije se vrši trijaža anamnestičkim ispitivanjem, kako bi se isključila stanja koja maskiraju sindrom suhog oka. Za dijagnostiku sindroma suhog oka potrebno je da pacijent ima pozitivan skor na upitniku o SSO uz najmanje jedan pozitivan klinički znak koji ukazuje da je smanjeno vrijeme pucanja suznog filma, povišen ili veliki osmolaritet suznog filma ili razlika između dva oka viša od 8mOsm/l, prebojavanje površine oka fluoresceinom ili lizamin zelenom bojom.

Kako se liječi SSO?

Postoji više načina liječenja SSO sa klinički dokazanom efikasnošću sa ciljem da se ponovo uspostavi homeostaza suznog filma.
1. U prvoj fazi mjere su
• edukacija pacijenta vezano sa dijagnosticirano stanje, mogućnosti liječenja i prognozu.
• Modifikacija faktora lokalne sredine
• Higijensko-dijetetski režim (unos esencijalnih masnih kiselina)

2. Ako se prethodne mjere ne pokažu efikasnim preporučuju se
• Vještačke suze bez konzervansa kako bi se izbjegla njegova toksičnost